אתר מותאם מובייל, אפליקציה היברידית או Native application?

זוהי למעשה השאלה הראשונה אותה אנחנו צריכים להבין ולשאול את עצמנו לפני שניכנס לפיתוח אפליקציה.

אז קודם כל הסבר קצר:

אתר מותאם מובייל

הוא אתר אינטרנט לכל עניין ודבר, שנבנה בתצורה כזאת שמתאימה את עצמה לגודל המסך וכך מאפשרת להציג את הנתונים על מסך של כל מכשיר מובייל.

לאתר מובייל אין אייקון על המסך של המובייל ולא ניתן למצוא אותו בחנות האפליקציות. הוא לא שומר נתונים על המכשיר. מהירות הפיתוח היא מאוד מהירה והעלות, בהתאם, היא נמוכה.

האתר רץ על כל הפלטפורמות אבל ייתכן שהוא ייראה שונה במקצת בדפדפנים שונים, ומהירות העבודה שלו היא איטית יחסית.

אפליקציה היברידית

אפליקציה שנכתבה בדרך כלל בשפה של אתרי אינטרנט, ובעזרת שכבת תמיכה יכולה לרוץ על מספר פלטפורמות ללא צורך בכתיבה מחדש. ניתן לפרסם אותה בחנויות של אפל וגוגל. לאפליקציה היברידית יש גישה למרכיבי החומרה של המכשיר כמו מצלמה או GPS, אולם לא בהכרח לכל ההגדרות של אותם מרכיבי חומרה, שעלולים להיות קריטיים במקרים מסוימים. מהירות הפיתוח היא מהירה יחסית – מכיוון שמפתחים עותק אחד לאנדרואיד ול-iOS נחסך כשליש מזמן הפיתוח ומהעלויות.

אפליקציית Native

נכתבת בשפה הטבעית של המכשיר. למשל Objective-C או Swift עבור אייפון. ממשק המשתמש עושה שימוש בממשק הגרפי הטבעי של מערכת ההפעלה, כך שהמשתמש מתרגל בקלות לממשקים שהוא מכיר. האפליקציה עובדת במהירות המקסימלית של המכשיר ויכולה לנצל כל רכיב שהיצרן כלל במכשיר כמו זיהוי טביעת אצבע, סנסורים של תנועה וכו’.

למעשה כשאתה מפתח בשיטה זו אתה שומר על היכולת שלך להוסיף כל תכונה שיאפשר לך המכשיר בעתיד.

תכונה זו משמרת את ההשקעה באפליקציה והיא בעלת חשיבות מרובה.

היכולת לפתח גרסאות המותאמות למכשיר בצורה מושלמת שמורה לסוג זה של פיתוח. משתמש אנדרואיד רגיל לכפתור חזרה בחומרה ואילו משתמש iOS יחפש תמיד חץ אחורה בחלק העליון השמאלי של המסך. חשוב לתת לכל משתמש את הסביבה הטבעית שלו.

אפליקציות אלו מפורסמות כמובן בחנות האפליקציות.

החיסרון העיקרי שלהן הוא זמן הפיתוח המתבטא גם בעלויות גבוהות.

אפליקציות שצריכות קשר עם רכיבי חומרה או צריכות לרוץ על שעון כמעט תמיד יכתבו ב-Native.

עכשיו שאתם כבר מבינים את המושגים אז מה מתאים לכם?

אין תשובה חד משמעית אבל אפשר לתת דוגמאות:

אני רוצה לשלוח סקר ללקוח על מנת לקבל ממנו נתונים – ניתן לשלוח לינק ב-SMS לאתר מותאם מובייל וזה כנראה יעשה את העבודה.

יש לי כנס בינלאומי ואני רוצה לפתח אפליקציה לרישום לסדנאות השונות ולהצגת לוח הזמנים האישי של המשתתף – אפליקציה היברידית תעשה את המוטל בצורה טובה וזמן הפיתוח המהיר והעלות המוזלת יהוו יתרון.

אני רוצה לפתח אפליקציה לחברת, ליסינג אשר מציגה נתונים על רכבים למכירה, מחשבת מסלולי מימון לרכישה, ובנוסף, כשהיא מזהה שאתה נוהג ברכב חברה, היא נותנת לך אפשרויות נוספות כמו הזמנת שירות, חילוץ דרך ועוד – ניחשתם נכון, זו עבודה לאפליקציה Native.

לא בטוחים מה מתאים לכם? התייעצו עם מומחה בנושא.

בנייה וקידום אתרים בנייה וקידום אתרים